تصویربرداری منظم امکان نظارت بر سلامت محصولات را فراهم میکند. حدود 50 درصد زمین های قابل کشاورزی دنیا در قاره آفریقا قرار دارد ولی تنها حدود 1 درصد از این زمین ها برای کشاورزی به صورت بلندمدت مناسب هستند چرا که در این زمین ها کمبود مواد معدنی، خاک ضعیف، نقص مدیریت و آفات و بیماری های مختلف گیاهی وجود دارد.

تصویربرداری ماهواره ای از زمین های کشاورزی-قسمت دوم

در مقاله قبل به معرفی استفاده از تصویربرداری ماهواره ای از زمین های کشاورزی پرداختیم و در انتهای مقاله به نقش GIS در کشاورزی اشاره کردیم. در این مقاله قصد داریم تا موضوع را کمی بیشتر باز کنیم.

استفاده از GIS در کشاورزی اتفاق جدیدی در سطح دنیا محسوب نمیشود. فاکتورهای طبیعی تاثیرگذار در کشاورزی را نمیتوان کنترل کرد ولی با استفاده از کاربردهای GIS میتوان آن ها را بهتر شناخت و مدیریتشان کرد. GIS میتواند تا حد قابل توجهی به تخمین ثمره های کشاورزی ارزشمند و در حوزه ی آنالیز خاک کمک کند. داشتتن یک تخمین درست و قابل اعتماد از میزان بار به ثمر رسیده به کشاورزان کمک میکند تا میزان عدم قطعیت را در برنامه های خود کاهش دهند.

ماهواره های نظارتی مدار زمین را با ارتفاع تقریبی پایینی طی میکنند و این امر به آنها کمک میکند تا تصاویری واضح و شفاف را فراهم کنند. قسمت بزرگی از ماهواره های امروزی به صورت سفارشی ساخته شده اند و در این روند ساخت، نیاز های مدنظر استفاده کنندگان آن در نظر گرفته میشود. یک ماهواره نظارتی دارهی یک دوربین با رزولوشن بالا میباشد. لنز های دوگانه بزرگی بر روی ماهواره ها نصب میشود که به این ماهواره ها قابلیت تصویربرداری از سطح زمین با کیفیت بالا را میدهد. مزیت اصلی تصاویر ماهواره ای کیفیت فوق العاده آنان میباشد. به طور کلی هرچقدر که لنز بزرگتری برای تصویربرداری به کار برود، کیفیت جزئیات ثبت شده در تصاویر نیز بالاتر میرود.

ماهواره های نظارتی مدار زمین را با ارتفاع تقریبی پایینی طی میکنند و این امر به آنها کمک میکند تا تصاویری واضح و شفاف را فراهم کنند. قسمت بزرگی از ماهواره های امروزی به صورت سفارشی ساخته شده اند و در این روند ساخت، نیاز های مدنظر استفاده کنندگان آن در نظر گرفته میشود. یک ماهواره نظارتی دارهی یک دوربین با رزولوشن بالا میباشد. لنز های دوگانه بزرگی بر روی ماهواره ها نصب میشود که به این ماهواره ها قابلیت تصویربرداری از سطح زمین با کیفیت بالا را میدهد. مزیت اصلی تصاویر ماهواره ای کیفیت فوق العاده آنان میباشد. به طور کلی هرچقدر که لنز بزرگتری برای تصویربرداری به کار برود، کیفیت جزئیات ثبت شده در تصاویر نیز بالاتر میرود. تصویربرداری ماهواره ای از زمین های کشاورزی تصویربرداری ماهواره ای از زمین های کشاورزی-قسمت دوم image414 264x300

تا مدتی قبل تصویربرداری ماهواره ای از فرکانس کافی( تعداد عکس هایی که در یک بازه زمانی مشخص گرفته میشود) برای استفاده عملی از آن ها در زمینه کشاورزی برخوردار نبود ولی حالا تصویربرداری روزانه ماهواره ای باعث رفع این مشکل شده است. کشاورزان میتوانند تغییرات زمین و محصولات خود را از قبل از زمان کاشت دانه ها تا بعد از زمان برداشت را مشاهده کنند. این امر باعث کمک به کشاورزان در افزایش بهره برداری میشود، که منجر به افزایش سود آنان خواهد شد.

تصویربرداری منظم امکان نظارت بر سلامت محصولات را فراهم میکند. حدود ۵۰ درصد زمین های قابل کشاورزی دنیا در قاره آفریقا قرار دارد ولی تنها حدود ۱ درصد از این زمین ها برای کشاورزی به صورت بلندمدت مناسب هستند چرا که در این زمین ها کمبود مواد معدنی، خاک ضعیف، نقص مدیریت و آفات و بیماری های مختلف گیاهی وجود دارد.

تصویربرداری منظم امکان نظارت بر سلامت محصولات را فراهم میکند. حدود 50 درصد زمین های قابل کشاورزی دنیا در قاره آفریقا قرار دارد ولی تنها حدود 1 درصد از این زمین ها برای کشاورزی به صورت بلندمدت مناسب هستند چرا که در این زمین ها کمبود مواد معدنی، خاک ضعیف، نقص مدیریت و آفات و بیماری های مختلف گیاهی وجود دارد. تصویربرداری ماهواره ای از زمین های کشاورزی تصویربرداری ماهواره ای از زمین های کشاورزی-قسمت دوم image122

سرویس اطلاعات جامع خاک قاره آفریقا یا به اختصار AFSIS در حال نقشه کشی ساختارخاک، درصد رطوبت و سطوح مواد معدنی در این زمین ها هستند. این نقشه ها در نوع خود طلایه دار نقشه های کشاورزی آینده میباشند. این نقشه ها با ترکیب تصاویر ماهواره ای و نمونه های موجود خاک از مناطق مختلف در حال تدوین میباشند. هدف از این کار کمک به کشاورزان محلی برای شناسایی زمین های مناسب تر برای کشاورزی میباشد تا بتوانند محصولات تولید شده از این حجم عظیم کره زمین را به حداکثر مقدار ممکن برسانند.

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

یادداشت های مرتبط

انواع روش های شخم زدن یکی دیگر از مسائلی که در کشاورزی و باروری زمین نقش بسیار مهمی را بازی میکند انجام عملیات شخم زنی میباشد. در این مقاله قصد داریم تا به اجمال به این مساله بپردازیم. به طور کلی میتوان روش های شخم زدن را به دو دسته زیر تقسیم کرد: 1) شخم برای آماده سازی زمین برای زراعت • شخم اولیه o شخم عمیق o شخم جایگزینی خاک o شخم دائمی در طول سال • شخم ثانویه 2) شخم پس از برداشت محصولات در این مقاله به توضیح انواع روش های شخم زنی ذکر شده میپردازیم. انواع روش های شخم اولیه شخم عمیق این نوع از شخم زنی باعث خرد شدن کلوخه هایی میباشد که در آفتاب داغ تابستان در خاک پخته میشوند. این کلوخه ها به مرور زمان و به علت تحولات دمایی بین دمای بالا و پایین و باران های کمیاب فصل تابستان از بین میروند و این از بین رفتن آنان به ساختار خاک کمک فراوانی میکند. پس از نابودی این کلوخه ها ریشه های علف های هرز به علت برخورد مستقیم با آفتاب تضعیف شده و از بین میروند. شخم عمیق در فصل تابستان میتواند افات را از طریق مواجه کردن آنان با آفتاب گرم تابستان نابود کند. عمق ضروری برای شخم عمیق چیزی بین 25 تا 30 سانتی متر میباشددر حالی که عمق مورد نیاز معمول برای شخم زدن بین 15 تا 20 سانت میباشد. شخم زدن عمیق همچنین باعث بهبود رطوبت خاک میشود هرچند که این مورد بستگی به میزان بارندگی در فصل شخم زنی عمیق نیز دارد. شخم جایگزینی خاک ممکن است که در لایه های زیرین خاک گودال های سختی باشند که رشد ریشه گیاهان یا محصولات کشاورزی را محدود کنند، این گودال ها میتوانند گودال های سیلتی یا آهنی یا آلومینیومی باشند، در هر حال این گودال های سخت باعث محدود شدن رشد ریشه گیاهان از نظر عمقی میشود به صورت مثال گیاه پنبه تا عمق 2 متری ریشه میدواند در صورتی که با وجود این گودال ها ممکن است این عمق ریشه به 15 تا 20 سانت محدود شود. برای حل این مشکل یک برش نازک در بالای خاک زده میشود و تیغه تراکتور تا عمق مورد نظر به تخریب این گودال های سخت میپردازد. شخم دائمی در طول سال عملیات های شخم زنی که همواره در طول سال انجام میشوند با نام شخم دائمی شناخته میشوندف در زمین های خشک، آماده سازی خاک با کمک بارش های تابستانه شروع مشود و پس از آن عملیات های متوالی شخم زنی تا زمان بذرریزی ادامه خواهد داشت، حتی پس از برداشت محصولات نیز برای جلوگیری از رویش علف های هرز و تحلیل رفتن خاک عملیات شخم زنی ادامه پیدا میکند تا زمانی که دوباره مرحله آماده سازی خاک برای کاشت بعدی شروع شود. شخم زنی ثانویه عملیات های سبک تر که پس از شخم زنی اولیه انجام میشوند با نام شخم زنی ثانویه شناخته میشوند، پس از شخم زنی، زمین با کلوخه های بزرگ و علف های هرزی که در آن وجود دارد آماده کاشت نیست پس برای آماده سازی نهایی آن برای مرحله کاشت یک شخم سطحی با عمق کم دوباره زده میشود تا زمین به بهترین وضعیت ممکن برای کاشت محصولات مدنظر برسد.
مقاله
سپهر محمدی

انواع روش های شخم زنی

یکی دیگر از مسائلی که در کشاورزی و باروری زمین نقش بسیار مهمی را بازی میکند انجام عملیات شخم زنی میباشد. در این مقاله قصد

ادامه مطلب »