نیاز به نیروی کار در نهالستان ها و صنعت باغبانی بطور مداوم در حال افزایش است اما در عین حال، سال به سال این صنعت در یافتن افراد برای انجام کارهای تکراری و کارگر با کمبودهای بیشتری مواجه می شود. افزایش متوالی کمبود نیروی کار عمدتا به دلیل تکراری بودن و پرمشغله بودن کارهایی است که توسط کارگران مورد نیاز است. این وظایف نه تنها از نظر جسمی فرسایش دارند، بلکه می توانند منجر به جراحات نیز شوند. همچنین به دلیل فصلی بودن این صنعت و استقرار بیشتر در مناطق روستایی، جایی که مسکن و حمل و نقل برای کارگران چالش ایجاد می کند، جذابیت این صنعت کمتر است. بدون تعداد کافی کارگر، این حوزه همیشه قادر به تأمین تقاضا نیست و بسیاری از میوه ها و سبزیجات فصلی از بین می روند. نهالستان ها نه تنها از کمبود کارگر رنج می برند ، بلکه کارگران فعلی که در حین کار

ربات ها در نهالستان

مقاله ربات ها در نهالستان به بررسی نیاز به نیروی کار در نهالستان ها و صنعت باغبانی میپردازد. نیاز به نیروی کار بطور مداوم در حال افزایش است اما در عین حال، سال به سال این صنعت در یافتن افراد برای انجام کارهای تکراری و کارگر با کمبودهای بیشتری مواجه می شود. افزایش متوالی کمبود نیروی کار عمدتا به دلیل تکراری بودن و پرمشغله بودن کارهایی است که توسط کارگران مورد نیاز است. این وظایف نه تنها از نظر جسمی فرسایش دارند، بلکه می توانند منجر به جراحات نیز شوند.

همچنین به دلیل فصلی بودن این صنعت و استقرار بیشتر در مناطق روستایی، جایی که مسکن و حمل و نقل برای کارگران چالش ایجاد می کند، جذابیت این صنعت کمتر است. بدون تعداد کافی کارگر، این حوزه همیشه قادر به تأمین تقاضا نیست و بسیاری از میوه ها و سبزیجات فصلی از بین می روند.

نهالستان ها نه تنها از کمبود کارگر رنج می برند ، بلکه کارگران فعلی که در حین کار آسیب می بینند باعث از بین رفتن اشتیاق به فعالیت در این صنعت میشود. با تعداد کارگران کمتر ، تقاضای دستمزد بالاتر وجود دارد. این عوامل همراه با فرآیندهای ناکارآمد و کم بازده که منجر به استفاده بیش از حد از منابع مانند آب و کود می شود، حاشیه سود بسیاری از نهالستان ها را با خطر مواجه میکند .

مقاله ربات ها در نهالستان به بررسی نیاز به نیروی کار در نهالستان ها و صنعت باغبانی میپردازد. نیاز به نیروی کار بطور مداوم در حال افزایش است اما در عین حال، سال به سال این صنعت در یافتن افراد برای انجام کارهای تکراری و کارگر با کمبودهای بیشتری مواجه می شود. افزایش متوالی کمبود نیروی کار عمدتا به دلیل تکراری بودن و پرمشغله بودن کارهایی است که توسط کارگران مورد نیاز است. این وظایف نه تنها از نظر جسمی فرسایش دارند، بلکه می توانند منجر به جراحات نیز شوند. همچنین به دلیل فصلی بودن این صنعت و استقرار بیشتر در مناطق روستایی، جایی که مسکن و حمل و نقل برای کارگران چالش ایجاد می کند، جذابیت این صنعت کمتر است. بدون تعداد کافی کارگر، این حوزه همیشه قادر به تأمین تقاضا نیست و بسیاری از میوه ها و سبزیجات فصلی از بین می روند. ربات ها در نهالستان ربات ها در نهالستان 565 300x159

اتوماسیون نهالستان ها، یک راه حل به موقع و اقتصادی

در صورتی که یافتن افرادی برای انجام کارهای سخت تکراری دشوار است، ربات های سیار مستقل این کارها را به طور خستگی ناپذیر و  با هزینه ای به مراتب پایین تر انجام می دهند. از جمله این ربات های سیار جابجا کننده، ربات های نهالستان گیاه AIS، نه تنها شکاف رو به رشد کار را پر می کنند بلکه به طور مداوم عملکردی در حدود ۱.۵ برابر کار دستی دارند.

اتوماسیون نهالستان ها علاوه بر پر کردن شکاف های نیروی کار، رضایت شغلی را در بین کارگران موجود افزایش می دهد و منجر به کاهش فرسایش می شود و آسیب های مربوط به کار را کاهش می دهد. همچنین به کارگران امکان می دهد کارهایی با ارزش افزوده بالاتر انجام دهند. با کارکرد کارآمد، قابل پیش بینی، منظم و دقیق، ربات ها نه تنها باعث افزایش بهره وری ، عملکرد و رضایت کارگران می شوند، بلکه باعث صرفه جویی در منابع ارزشمند و پرهزینه نهالستان ها می شوند. تولید گیاهان مختلف با فاصله زمانی مناسب و با استفاده از کود و آب کمتر. اتوماسیون نهالستان نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه می شود ، بلکه مزایای زیست محیطی را نیز به همراه دارد.

این ربات ها به طور معمول تخصصی بوده و برای یک نوع کار طراحی شده اند.

از جمله این ربات ها می توان به دو ربات HV-100 شرکت آمریکایی Harvest Automation و ربات BigTop شرکت AIS اشاره کرد.

 

ربات HV-100 :

مقاله ربات ها در نهالستان به بررسی نیاز به نیروی کار در نهالستان ها و صنعت باغبانی میپردازد. نیاز به نیروی کار بطور مداوم در حال افزایش است اما در عین حال، سال به سال این صنعت در یافتن افراد برای انجام کارهای تکراری و کارگر با کمبودهای بیشتری مواجه می شود. افزایش متوالی کمبود نیروی کار عمدتا به دلیل تکراری بودن و پرمشغله بودن کارهایی است که توسط کارگران مورد نیاز است. این وظایف نه تنها از نظر جسمی فرسایش دارند، بلکه می توانند منجر به جراحات نیز شوند. همچنین به دلیل فصلی بودن این صنعت و استقرار بیشتر در مناطق روستایی، جایی که مسکن و حمل و نقل برای کارگران چالش ایجاد می کند، جذابیت این صنعت کمتر است. بدون تعداد کافی کارگر، این حوزه همیشه قادر به تأمین تقاضا نیست و بسیاری از میوه ها و سبزیجات فصلی از بین می روند. ربات ها در نهالستان ربات ها در نهالستان 222 300x169

HV-100 یک ربات است که می تواند تمام نیازهای فاصله گیاهان از هم، یکپارچه سازی و جمع آوری آنان را در یک کارخانه یا گلخانه اداره کند. این ربات برای استفاده در نهالستان ها و محیط های گلخانه ای معمولی طراحی شده است و می تواند میزان رطوبت خاک و گرد و غبار فضا را کنترل کند.  مدت زمان کارایی باتری آن چهار تا شش ساعت است که با تعویض باتری ، این ربات می توانند تقریباً به طور مداوم به کارهای خود ادامه دهند. همچنین این ربات به گونه ای طراحی شده است که اگر انسانی را در مسیر خود تشخیص دهد ، مکث می کند و از برخورد و تداخل جلوگیری می کند.

این ربات صنعت گل سازی را هدف گرفته و برای جابجایی گلدان گیاهان در مزارع پرورش دهنده نهال طراحی شده است، برنامه ای که در حال حاضر با دست انجام می شود.در این فرآیند گیاهان ابتدا در ظروف (گلدان ها) کاشته می شوند، پس از آن به طور مساوی در مزارع بزرگ قرار می گیرند. با رشد گیاهان فاصله آنها از یکدیگر بیشتر می شود تا فضای بیشتری برای گسترش گیاهان فراهم شود. در نهایت، با فروش بوته ها و ایجاد سوراخ هایی در الگوی فاصله، آنها در یک منطقه محکم تر ادغام می شوند.

ربات های سیار که این کار را انجام می دهند کاملا مستقل هستند و می توانند بفهمند که گیاهان در کجا قرار دارند و به کجا باید منتقل شوند. آنها هر بار یک گیاه را حمل می کنند، اما نیازی به استراحت ندارند. این ربات ها همچنین به گونه ای طراحی شده اند که خطری برای انسان هایی که مجاور آنها هستند ایجاد نکنند و این قابلیت به کارگر انسانی اجازه می دهد در کنار ربات ها در مزرعه حضور داشته باشد.

 

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

یادداشت های مرتبط

کشاورزی به سرعت در حال تبدیل شدن به یک صنعت هیجان انگیز با فناوری پیشرفته است و متخصصان جدید، شرکت های جدید و سرمایه گذاران جدید را به خود جلب می کند. این فناوری ها که به سرعت در حال توسعه هستند، یکی از آنها استفاده از ربات ها در صنعت کشاورزی میباشد، این موضوع نه تنها توانایی تولید کشاورزان را ارتقا می دهد بلکه پیشرفت در زمینه های رباتیک و اتوماسیون را نیز پدید می آورد .
مقاله
سپهر محمدی

ربات ها در صنعت کشاورزی

کشاورزی به سرعت در حال تبدیل شدن به یک صنعت هیجان انگیز با فناوری پیشرفته است و متخصصان جدید، شرکت های جدید و سرمایه گذاران

ادامه مطلب »
مقاله
سپهر محمدی

مدیریت منابع آب

مدیریت منابع آب، فعالیتی در زمینه برنامه‌ریزی، توسعه، توزیع و مدیریت مصرف بهینه منابع آب است. مدیریت منابع آب، زیرمجموعه ای از مدیریت چرخه آب می‌باشد. آب، برای

ادامه مطلب »