کشاورزی دیجیتال

کشاورزی دیجیتال چیست؟

اگر با دید درست به کشاورزی دیجیتال نگاه شود، پتانسیل یک انقلاب در ایجاد ارزش و منافع برای کشاورزان و کل جامعه با توجه به نیاز جهان به راه های جدید و سریع برای تولید غذا خواهد بود. کشاورزی دیجیتال در اصل به معنای استفاده از تکنولوژی های فناورانه مانند علم داده ها، استفاده از سنسور در زمین که از فضا کنترل میشوند، راه های برقراری ارتباط دیجیتال و اتوماسیون سازی زمین کشاورزی، با استفاده از این ابزارآلات، تعداد بیشتری از کشاورزان به این داده ها دسترسی خواهند داشت و میتوانند بر اساس آنها تصمیم های بهینه تری را اتخاذ کنند، که منجر به کاهش اسراف و افزایش ثروت خواهد شد.

برای محصولات غذایی به طور مثال، استفاده بهینه از این اطلاعات منجر به دسترسی به یک برنامه بهینه کوددهی برای زمین های مجزا میباشد که به کشاورزان کمک میکند تا به فراخور خصوصیات زمین خاص خودشان، یک برنامه خاص برای زمین خود انتخاب کنند تا بتوانند به بهترین نتیجه ممکن بر اساس خصوصیات یگانه زمین خود برسند.

اهمیت کشاورزی دیجیتال

اگر بخواهیم مشکل امروز را به طور خلاصه شرح دهیم، ما باید غذای بیشتر، با استفاده از منابع کمتر و با تاثیر منفی کمتر بر روی محیط زیست ایجاد کنیم. اولین قدم بزرگ در رشد تولیدات کشاورزی بیش از ۱۰۰ سال پیش با توسعه کود های نیتراته رخ داد.

همگام با پیشرفت بشریت، چالش های کشاورزی مانند غذای باکیفیت بالاتر، تغییرات آب و هوایی، منابع آبی، آلودگی های مختلف و… هم گسترش یافته اند. در حال حاضر نه برای پیشرفت، بلکه برای حفظ روش تامین غذای خود، نیاز به یک پیشرفت مهم دیگر در زمینه کشاورزی داریم. بسیاری معتقدند که کشاورزی دیجیتال جواب چالش های امروز ما میباشد.

اگر بخواهیم مشکل امروز را به طور خلاصه شرح دهیم، ما باید غذای بیشتر، با استفاده از منابع کمتر و با تاثیر منفی کمتر بر روی محیط زیست ایجاد کنیم. اولین قدم بزرگ در رشد تولیدات کشاورزی بیش از 100 سال پیش با توسعه کود های نیتراته رخ داد. همگام با پیشرفت بشریت، چالش های کشاورزی مانند غذای باکیفیت بالاتر، تغییرات آب و هوایی، منابع آبی، آلودگی های مختلف و... هم گسترش یافته اند. در حال حاضر نه برای پیشرفت، بلکه برای حفظ روش تامین غذای خود، نیاز به یک پیشرفت مهم دیگر در زمینه کشاورزی داریم. بسیاری معتقدند که کشاورزی دیجیتال جواب چالش های امروز ما میباشد. کشاورزی دیجیتال کشاورزی دیجیتال 211016 precision farming 620x330 1 300x160

آینده کشاورزی

آینده ی بشریت به حفظ توانایی ما برای کشاورزی و تامین نیاز هایمان بستگی دارد، کشاورزی در آینده را میتوان از سه منظر اساسی بررسی کرد:

  • سطح بهینگی: صنعت کشاورزی، امروز و در آینده، باید بتواند با استفاده از منابع فعلی، به نیاز غذایی جمعیت در حال افزایش کره زمین به طور تجدیدپذیر پاسخ بدهد و این مهم بدست نخواهد آمد مگر با تجهیز میلیون ها کشاورز مختلف با قابلیت استفاده از تصمیمات بهینه
  • پیوستگی: در آینده به طور قطع پیوستگی بیشتری بین مزارع مختلف وجود خواهد داست. دستگاه های تمام اتوماتیک به صورت خودکار به جمع آوری اطلاعات خواهند پرداخت که این امر نیز به احتمال زیاد با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا امکان پذیر خواهد بود.
  • دینامیک صنعت: با ورود تکنولوژِی به صنعت سنتی کشاورزی، نرخ تغییرات به سرعت بالا خواهد بود و این تغییرات نیز به شدت پایدار خواهند بود.

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

یادداشت های مرتبط

انواع روش های شخم زدن یکی دیگر از مسائلی که در کشاورزی و باروری زمین نقش بسیار مهمی را بازی میکند انجام عملیات شخم زنی میباشد. در این مقاله قصد داریم تا به اجمال به این مساله بپردازیم. به طور کلی میتوان روش های شخم زدن را به دو دسته زیر تقسیم کرد: 1) شخم برای آماده سازی زمین برای زراعت • شخم اولیه o شخم عمیق o شخم جایگزینی خاک o شخم دائمی در طول سال • شخم ثانویه 2) شخم پس از برداشت محصولات در این مقاله به توضیح انواع روش های شخم زنی ذکر شده میپردازیم. انواع روش های شخم اولیه شخم عمیق این نوع از شخم زنی باعث خرد شدن کلوخه هایی میباشد که در آفتاب داغ تابستان در خاک پخته میشوند. این کلوخه ها به مرور زمان و به علت تحولات دمایی بین دمای بالا و پایین و باران های کمیاب فصل تابستان از بین میروند و این از بین رفتن آنان به ساختار خاک کمک فراوانی میکند. پس از نابودی این کلوخه ها ریشه های علف های هرز به علت برخورد مستقیم با آفتاب تضعیف شده و از بین میروند. شخم عمیق در فصل تابستان میتواند افات را از طریق مواجه کردن آنان با آفتاب گرم تابستان نابود کند. عمق ضروری برای شخم عمیق چیزی بین 25 تا 30 سانتی متر میباشددر حالی که عمق مورد نیاز معمول برای شخم زدن بین 15 تا 20 سانت میباشد. شخم زدن عمیق همچنین باعث بهبود رطوبت خاک میشود هرچند که این مورد بستگی به میزان بارندگی در فصل شخم زنی عمیق نیز دارد. شخم جایگزینی خاک ممکن است که در لایه های زیرین خاک گودال های سختی باشند که رشد ریشه گیاهان یا محصولات کشاورزی را محدود کنند، این گودال ها میتوانند گودال های سیلتی یا آهنی یا آلومینیومی باشند، در هر حال این گودال های سخت باعث محدود شدن رشد ریشه گیاهان از نظر عمقی میشود به صورت مثال گیاه پنبه تا عمق 2 متری ریشه میدواند در صورتی که با وجود این گودال ها ممکن است این عمق ریشه به 15 تا 20 سانت محدود شود. برای حل این مشکل یک برش نازک در بالای خاک زده میشود و تیغه تراکتور تا عمق مورد نظر به تخریب این گودال های سخت میپردازد. شخم دائمی در طول سال عملیات های شخم زنی که همواره در طول سال انجام میشوند با نام شخم دائمی شناخته میشوندف در زمین های خشک، آماده سازی خاک با کمک بارش های تابستانه شروع مشود و پس از آن عملیات های متوالی شخم زنی تا زمان بذرریزی ادامه خواهد داشت، حتی پس از برداشت محصولات نیز برای جلوگیری از رویش علف های هرز و تحلیل رفتن خاک عملیات شخم زنی ادامه پیدا میکند تا زمانی که دوباره مرحله آماده سازی خاک برای کاشت بعدی شروع شود. شخم زنی ثانویه عملیات های سبک تر که پس از شخم زنی اولیه انجام میشوند با نام شخم زنی ثانویه شناخته میشوند، پس از شخم زنی، زمین با کلوخه های بزرگ و علف های هرزی که در آن وجود دارد آماده کاشت نیست پس برای آماده سازی نهایی آن برای مرحله کاشت یک شخم سطحی با عمق کم دوباره زده میشود تا زمین به بهترین وضعیت ممکن برای کاشت محصولات مدنظر برسد.
مقاله
سپهر محمدی

انواع روش های شخم زنی

یکی دیگر از مسائلی که در کشاورزی و باروری زمین نقش بسیار مهمی را بازی میکند انجام عملیات شخم زنی میباشد. در این مقاله قصد

ادامه مطلب »