ضدآفت های شیمیایی معمولا برای کنترل بیماری ها، آفات و علف های هرز به کار میروند. پایه ی این مواد، عناصر سمی برای آفت های مدنظر هستند که در اینجا مساله عدم آسیب رسانی به گیاه یا محصولی که در حال محافظت از آن هستیم توسط مواد ضدآفت شیمیایی مطرح میشود.

کنترل آفات و بیماری ها- ضدآفت های شیمیایی

روش های متفاوتی برای کنترل آفات و بیماری های محصولات کشاورزی وجود دارد که دو مورد از مهم ترین آنان که تحت استفاده گسترده قرار میگیرند روش های بیولوژیکی و شیمیایی هستند که تفاوت های بنیادی بین این دو روش وجود دارد. در این مقاله به بررسی ضدآفت های شیمیایی میپردازیم

روش کنترل شیمیایی

ضدآفت های شیمیایی معمولا برای کنترل بیماری ها، آفات و علف های هرز به کار میروند. پایه ی این مواد، عناصر سمی برای آفت های مدنظر هستند که در اینجا مساله عدم آسیب رسانی به گیاه یا محصولی که در حال محافظت از آن هستیم توسط مواد ضدآفت شیمیایی مطرح میشود.

ضدآفت های شیمیایی معمولا برای کنترل بیماری ها، آفات و علف های هرز به کار میروند. پایه ی این مواد، عناصر سمی برای آفت های مدنظر هستند که در اینجا مساله عدم آسیب رسانی به گیاه یا محصولی که در حال محافظت از آن هستیم توسط مواد ضدآفت شیمیایی مطرح میشود. ضدآفت های شیمیایی کنترل آفات و بیماری ها- ضدآفت های شیمیایی articles biological vs chemical text 1 300x197

مزایا

هزینه کم، راحتی استفاده، کارآمدی بالا و در دسترس بودن مواد مورد نیاز باعث گستردگی استفاده از این روش در بین کشاورزان مختلف شده است. معمولا اثر این نوع ضدآفت ها بسیار سریع است که باعث محدود شدن آسیب به محصولاتی که از قبل دچار مشکل شده اند میشود.

معایب

ضدآفت های شیمیایی مشکلات جدی ای دارند که در این مقاله به ۳ مورد از آنان اشاره میکنیم:

  1. ضدآفت های شیمیایی معمولا تنها برای ارگانیسم هایی که برای آنها طراحی شده اند آسیب زا نیستند، بلکه باعث آسیب به سایر ارگانیسم های موجود در محل نیز میشوند. ضدآفت های شیمیایی را میتوان به دو گروه انتخابگر و غیرانتخابگر تقسیم کرد. محصولات غیر انتخابگر بیشترین آسیب را میزنند جرا که تمامی ارگانیسم های طبیعی موجود در محدوده خود را چه مضر و چه سودمند از بین میبرند ولی محصولات انتخابگر به صورت هدفمندتری عمل کرده و محدوده آسیب کمتری دارند، به طور مثال تنها به از بین بردن یک نوع خاص آفت بیماری یا علف هرز میپردازند و بر دیگر ارگانیسم های موجود در محل آسیبی نمیرسانند.
  2. مشکل دیگر ضدآفت های شیمیایی، ساخت مقاومت آفات در برابر آنان است بدین معنا که این محصولات به طور معمول تنها برای بازه زمانی کوتاهی تاثیرگذارند و پس از آن آفات در برابر آنها مقاوم میشوند و در واقع جهش پیدا میکنند که برای کنترل این گروه جدید از آفات نیاز به روش جدیدی میباشد.
  3. مشکل آخر و اصلی ضدآفت های شیمیایی مربوط به باقی ماندن این ضدافت ها بر روی محصولات است، در واقع به همین دلیل است که نباید نزدیک به زمان برداشت عملیات سم پاشی انجام شود. ریسک دیگری که در استفاده از این مواد وجود دارد، نشت آنان به خاک ی منابع آب زیرزمینی است که ممکن است توسط انسان ها و یا حیوانات نوشیده شود.

به طور خلاصه برای استفاده مفید و کم ریسک از ضدآفت های شیمیایی باید از ضدآفات شیمیایی انتخابگر که تنها ارگانیسم های سمی را از بین میبرند استفاده کرد، در مواجهه با آفاتی که به سرعت از بین میروند از این مواد استفاده کرد و زمان سمپاشی را طوری انتخاب کرد که باقی مانده سموم بر روی محصولات در زمان برداشت باقی نماند.

در مقاله بعدی به بررسی روش بیولوژیکی کنترل آفات میپردازیم.

 

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

یادداشت های مرتبط

سیستم جزر و مد
مقاله
Mohammadreza Abedini

سیستم جزر و مد

در آخرین مقاله از سری مقالات سیستم های کشت هیدروپونیک، به معرفی سیستم جزر و مد خوهیم پرداخت. شما میتوانید مقاله قبل مجموعه نادهی در رابطه

ادامه مطلب »
مدیریت ریسک مالی
دسته بندی نشده
Mohammadreza Abedini

ریسک مالی

در این مقاله از سری مقالات مدیریت ریسک در کشاورزی، قصد داریم تا به ریسک مالی و نحوه مدیریت آن بپردازیم. شما میتوانید مقاله قبل از سری مقالات

ادامه مطلب »