گردشگری یا توریسم روستایی چیست؟

صنعت توریسم یکی از بزرگترین و سودده ترین زمینه های صنعتی در دنیاست که تاثیر قابل توجهی از جمله پیدایش کار، رشد اقتصادی و پیشرفت زیرساخت های مرتبط بر جامعه دارد. این صنعت در سال ۲۰۱۴ گردش مالی ای در حدود ۸ تیریلون دلار داشته است و منجر به ایجاد ۳۰۰ میلیون شغل شده است که در بین صنایع خدماتی رتبه ی اول متعلق به توریسم میباشد. در سال ۲۰۱۶، ۱۴.۵ میلیون مسافر خارجی به کشور هند سفر کردند که باعث ایجاد سود بسیار زیادی برای این کشور شد. رقمی در حدود ۲۷.۷ بیلیون دلار!

در طی سال های گذشته دولت هند سیاست های مختلفی را برای رشد صنعت توریسم در این کشور پیاده کرده است که منجر به نتایج خارق العاده که ذکر شد گردید و این سیاست ها همچنان نیز ادامه دارند. شروع این سیاست ها را میتوان در سال ۲۰۰۲ دانست که یک کمیته توریسم در این کشور با هدف جذب توریست های بین المللی تشکیل شد. در حال حاضر این کمیته برنامه های خود را تحت زیرشاخه های مختلفی از توریسم طبقه بندی میکند که یکی از زیر شاخه هایی که در برنامه ی ۱۲ ساله ی آینده ی این کمیته نقش ویژه ای دارد توریسم روستایی میباشد.

برای افرادی که در لایف استایل شهری غرق شده اند، ایده ی زندگی روستایی تازگی و جذابیت دارد. جذابیت طبیعت بکر به این خاظر ایجاد یک پتانسیل قوی برای جذب توریست میکند. قسمتی از توریسم روستایی به معنای بردن ساکنان شهر ها به قلب و مرکز فرهنگ های روستایی یک کشور میباشد. تعریف گسترده تر توریسم روستایی هر نوع فعالیتی میباشد که باعث نشان دادن زندگی یا لایف استایل روستایی، هنر، فرهنگ و تاریخچه ی یک منطقه ی روستایی میباشد که منجر به سود رسانی به جامعه های محلی  از نظر اجتماعی و اقتصادی میشود.

توریسم روستایی طبق تعریف، باید باعث ایجاد آشنایی بیشتر با هنرهای محلی،  تاریخچه ی یک کشور در زادگاه اصلی آن ها که روستا ها هستند و تجربه کردن فرهنگ محلی از طریق تعامل مستقیم با ساکنان محلی شود.

توریسم روستایی میتواند شامل یک یا چند جنبه از زندگی روستایی که شامل توریسم زراعی، فرهنگی، ماجراجویی، طبیعت و یا اقتصادی باشد که باعث میشود گردشگری روستایی، متفاوت از سایر انواع گردشگری که به طور معمول شامل بازدید از مکان های تاریخی یا گرفتن اطلاعات راجع به یک منطقه میباشد شود.

در نتیجه گردشگری روستایی به مخاطبان خود شانس فرار از زندگی های پرسرعت خود به سمت هنر سنتی و فرهنگ غنی را میدهد. گردشگری روستایی سفری است که به مخاطبان خود فرصتی تکرار نشدنی برای آشنایی و فراگیری راه های دیگر زندگی میدهد.

منافع گردشگری روستایی برای ساکنان روستا ها

منافعی که گردشگری روستایی برای ساکنان این روستا ها فراهم میکند بیشمار است ولی قسمتی از آنها در قسمت زیر بیان میشوند:

  • رشد سریع و چشمگیر زیرساخت های روستایی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که اهالی روستا ها با آن مواجه هستند، کمبود زیرساخت های اساسی مورد نیاز برای زندگی میباشد. یک مقصد گردشگری، باید برای بازدیدکنندگان احتمالی خود جذاب باشد. گردشگران نیاز به امکانات پایه ای مانند برق و آب و گاز و یک محل اسکان را قبل از انتخاب مقصد خود درنظر میگیرند. علاوه بر موارد مورد نیاز برای یک استراحت مناسب که عموما شامل امکانات اسکان بود، دسترسی به این مناطق نیز باید بهبود یابند. با افزایش گردشگری روستایی ، این موارد اولین موضوعاتی هستند که به آنها توجه خواهد شد و رفع این مشکلات به بهبود کیفیت زندگی ساکنان این روستا ها کمک شایانی خواهد کرد.

کی از رایج ترین مشکلاتی که اهالی روستا ها با آن مواجه هستند، کمبود زیرساخت های اساسی مورد نیاز برای زندگی میباشد. یک مقصد گردشگری، باید برای بازدیدکنندگان احتمالی خود جذاب باشد. گردشگران نیاز به امکانات پایه ای مانند برق و آب و گاز و یک محل اسکان را قبل از انتخاب مقصد خود درنظر میگیرند. علاوه بر موارد مورد نیاز برای یک استراحت مناسب که عموما شامل امکانات اسکان بود، دسترسی به این مناطق نیز باید بهبود یابند. با افزایش گردشگری روستایی ، این موارد اولین موضوعاتی هستند که به آنها توجه خواهد شد و رفع این مشکلات به بهبود کیفیت زندگی ساکنان این روستا ها کمک شایانی خواهد کرد. گردشگری روستایی گردشگری یا توریسم روستایی چیست؟ dsfr 53 1445176739 300x159

  • توسعه مهارت ها و ایجاد شغل

با رشد محبوبیت گردشگری روستایی، تعداد زیادی از توریست ها به مناطق روستایی خواهند رقت و هنرهای محلی و صنایع دستی روستاییان نیز توسط همین گردشگران مورد استقبال بسیار زیادی قرار خواهد گرفت. همچنین روستاییان نیاز دارند تا مهارت های مرتبط با مهمان نوازی و پذیرایی از گردشگران را فرا بگیرند، با این نیازی که ایجاد میشود، موقعیت های شغلی جدیدی نیز مانند تورلیدری به وجود خواهند آمد

  • بهبود وضعیت اقتصادی روستایی

با ورود گردشگران به مناسق روستایی، شرایط زندگی در این مناطق با توسعه هتل ها، مهمان خانه ها، رستوران ها و… بهبود خواهد یافت. فروشندگان روستایی به درآمد بیشتری خواهند رسید همین اتفاق برای تولید کنندگان صنایع دستی و فعالان حوزه ی حمل و نقل نیز اتفاق می افتد و این امر باعث رشد چشمگیر خانواده های روستایی میشود.

با ورود گردشگران به مناسق روستایی، شرایط زندگی در این مناطق با توسعه هتل ها، مهمان خانه ها، رستوران ها و... بهبود خواهد یافت. فروشندگان روستایی به درآمد بیشتری خواهند رسید همین اتفاق برای تولید کنندگان صنایع دستی و فعالان حوزه ی حمل و نقل نیز اتفاق می افتد و این امر باعث رشد چشمگیر خانواده های روستایی میشود. گردشگری روستایی گردشگری یا توریسم روستایی چیست؟ N82966356 72428750 300x206

منافع گردشگری روستایی برای توریست های این مناطق:

  • تجربه ی یک لایف استایل جدید

کسانی که بیشتر زندگی خود را در مناطق شهری گذرانده اند با سفر به مناطق روستایی صاحب یک فرصت برای آزاد شدن از اتمسفر و جو سنگین شهر ها میشوند و میتوانند از اتمسفر فوق العاده روستا ها برای زندگی استفاده کنند.

کسانی که بیشتر زندگی خود را در مناطق شهری گذرانده اند با سفر به مناطق روستایی صاحب یک فرصت برای آزاد شدن از اتمسفر و جو سنگین شهر ها میشوند و میتوانند از اتمسفر فوق العاده روستا ها برای زندگی استفاده کنند. گردشگری روستایی گردشگری یا توریسم روستایی چیست؟ city life vs rural life country 940x510 1 300x163

  • نزدیک شدن به طبیعت

در طول زمان و با شلوغ تر شدن شهر ها، مناطق شهری از فضا های طبیعی خالی و خالی تر شده اند و گردشگری روستایی به شهرنشینان این شانس را میدهد تا طبیعت بکر روستا ها و زیبایی های منحصر به فرد طبیعت را به طور مستقیم و بدون واسطه تجربه کنند.

در طول زمان و با شلوغ تر شدن شهر ها، مناطق شهری از فضا های طبیعی خالی و خالی تر شده اند و گردشگری روستایی به شهرنشینان این شانس را میدهد تا طبیعت بکر روستا ها و زیبایی های منحصر به فرد طبیعت را به طور مستقیم و بدون واسطه تجربه کنند. گردشگری روستایی گردشگری یا توریسم روستایی چیست؟ awhdnYcD9Ih8RmMb2FIQNG8j7dMmQtOaF1YIQ8uv 300x200

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

یادداشت های مرتبط

مقاله
سپهر محمدی

کشاورزی دیجیتال

کشاورزی دیجیتال چیست؟ اگر با دید درست به کشاورزی دیجیتال نگاه شود، پتانسیل یک انقلاب در ایجاد ارزش و منافع برای کشاورزان و کل جامعه

ادامه مطلب »