۵ ویژگی مشترک مزرعه های عمودی موفق

در مقاله قبلی صحبت راجع به مزرعه عمودی شد، در این مقاله قصد داریم تا ببینیم ویژگی های یک مزرعه عمودی موفق چه میباشد.

بهترین راه برای اطمینان از درست بودن مسیر و برنامه ای که میخواهیم طی کنیم استفاده از تجربیات دیگران میباشد. این مساله تنها به تجربیات موفق محدود نمیشود و ما باید از داستان شکست دیگران نیز درس بگیریم تا خودمان دچار همان اتفاقات نشویم. در این مقاله قصد داریم تا با بررسی یک مزرعه عمودی موفق در کشور سوئد چند ویژگی آن را بیان کنیم:

بهترین راه برای اطمینان از درست بودن مسیر و برنامه ای که میخواهیم طی کنیم استفاده از تجربیات دیگران میباشد. این مساله تنها به تجربیات موفق محدود نمیشود و ما باید از داستان شکست دیگران نیز درس بگیریم تا خودمان دچار همان اتفاقات نشویم. در این مقاله قصد داریم تا با بررسی یک مزرعه عمودی موفق در کشور سوئد چند ویژگی آن را بیان کنیم: 5 ویژگی مشترک مزرعه های عمودی موفق 5 ویژگی مشترک مزرعه های عمودی موفق 12491 300x150

۱.اول کیفیت

بیشتر از ۷۰ درصد میوه و سبزیجاتی که سوئدی ها مصرف میکنند از کشور های دیگر به سوئد وارد میشود. این مساله باعث کاهش کیفیت غذایی و مواد مغذی داخل سبزیجات و میوه ها میشود. راه حلی که به ذهن تعدادی جوان در این کشور رسید استفاده از مزرعه های عمودی بود، مزرعه ی Ljusgårda تمامی محصولات خود را به صورت محلی رشد میدهد و همواره در عرض ۲۴ ساعت از برداشت محصولات خود، آنها را به فروشگاه های محلی میرساند تا کیفیت و مواد مغذی داخل محصولات خود را حفظ کند.

۲.به مشتریان خود چیزی را بدهید که واقعا میخواند( نه چیزی که فکر میکنید آنها میخواهند)

باز هم این مساله را با مثالی از مزرعه ی عمودی سوئدی Ljusgårda باز میکنیم. این مزرعه عمودی مایحتاج سالاد محبوب سوئدی ها که شامل کاهو میشود را به طور ثابت در طول سال تولید میکند. صاحب این مزرعه عمودی میگوید که در زمینه خرید سبزیجات و میوه ها ۷ نفر از ۱۰ نفری که با آن ها مصاحبه کرده ایم میگویند که مهمترین فاکتوری که برای خرید در نظر میگیرند، محلی بودن محصولات است. سپس در مرحله بعدی به مدت زمانی که آن محصول قابل مصرف است و در نهایت به قیمت آن توجه میکنند. این فاکتور ها ممکن است که در کشور ما متفاوت باشد. برای رسیدن به موفقیت در هر زمینه ای باید اولویت های مشتریان خود را بشناسید و با توجه به آن اولویت ها محصول خود را به نحوی تولید کنید تا برای مخاطبینتان جذاب باشد.

۳.برای بهینه سازی محصولات خود، نور را کنترل کنید

یکی از بزرگترین منبع های هزینه ای در مزرعه عمودی، هزینه برق میباشد. بسیاری از مزارع از سیستم های نوری ال ای دی استفاده میکنند. شما باید با توجه به محصولی که در حال تولید آن هستید، میزان نوری که محصول به آن نیاز دارد را مشخص کنید و سپس با جایگذاری هندسی و طراحی فضای داخلی مزرعه خود، نوررسانی به محصولات خود را به بهینه ترین حالت ممکن برسانید.

۴.اتوماسیون سازی

برای اطمینان از جلو رفتن کار ها طبق برنامه و رشد بدون مشکل محصولات، باید تا جایی که ممکن است ضریب خطای انسانی را در کار خود کاهش دهید. بازه نوررسانی به محصولات، آبیاری آن ها، جریان هوا و … باید به طور دقیق طراحی، اجرا و کنترل شوند تا اطمینان حاصل کنیم که زحمات و سرمایه ای که برای اینکار هزینه کرده ایم به هدر نمیرود. میتوان این دقت مورد نیاز را با اتوماتیک کردن روند های ذکر شده انجام داد تا حتی وقتی که کسی در مزرعه برای آبیاری محصولات نیست، سرمایه اصلی شما یعنی محصولات در حال رشد، آسیبی نبینند.

۵.یادگیری از دیگران

امروزه دیگر مزرعه عمودی موضوع کمیابی در دنیا نیست. تعداد زیادی مزرعه عمودی وجود دارد و شما میتوانید با کشاورزان عمودی فعال در سطح جهان صحبت کرده و از تجربه آنان بهره ببرید. ارزان ترین راه یادگیری، استفاده از تجربیات ارزشمند دیگران است که خودشان برای بدست آوردن آن تجربه ها شاید متحمل هزینه های بسیار سنگینی شده اند. پس اگر قصد راه اندازی یک مزرعه عمودی دارید، به دنبال ایجاد ارتباط با کشاورزان عمودی فعال در ایران و یا حتی در سطح جهان باشید.

به اشتراک بگذارید

یادداشت های مرتبط

مشکلات صنعت کشاورزی
مقاله
Mohammadreza Abedini

مشکلات جهانی صنعت کشاورزی

در این مقاله از مقالات مجموعه نادهی قصد داریم تا به شیوه حل مشکلات جهانی صنعت کشاورزی بپردازیم. اکثر مدیران کسب‌وکار ها به خوبی می‌دانند

ادامه مطلب »
نمک زدایی آب
مقاله
Mohammadreza Abedini

نمک زدایی آب

در پاسخ به بحران کمبود آب در جهان، اصلی‌ ترین روش ارائه شده توسط دانشمندان، روش نمک زدایی آب شور است. به دلیل کمبود فزاینده

ادامه مطلب »
مزرعه من
مقاله
Mohammadreza Abedini

ریسک منابع انسانی

در آخرین مقاله از سری مقالات مدیریت ریسک در کشاورزی، به معرفی ریسک منابع انسانی و نحوه مدیریت آن خواهیم پرداخت. شما میتوانید مقاله قبل

ادامه مطلب »